Herbapol Stanowice

01.04.1948

Barwy

Opis klubu dodany przez:

Zamiłowanie do uprawiania sportu, a w szczególności do gry w piłkę nożną oraz potrzeba mieszkańców wsi Stanowice niedaleko Strzegomia przyczyniła się do powstania Ludowego Zespołu Sportowego w naszej miejscowości już rok po Wojnie Światowej. Pierwsze boisko sportowe zostało przygotowane na terenie łąk i nieużytków przy rzece Pełcznica za ulicą Świdnicką po prawej stronie. W 1948 roku zawiązała się pierwsza drużyna piłki nożnej, w której grali między innymi:Krupa Walenty Dreścik, Edward Czech, Jan Kita, Józef Ponulak, Stanisław Bunikowski, Franciszek Słowik, Wiesław Pawulski, Mieczysław Wilk, Stanisław Kurczak, Tadeusz Ćwik, Felicjan Wais, Ferdynand Josyk, Ksawery Josyk. Oficjalnie wyżej wymieniona drużyna została przyjęta w poczet Ludowych Zespołów Sportowych w roku 1950 r. Wielka pasja sportowa, chęć zdobywania nowych doświadczeń, pokonywania przeciwników, łączy się z posiadaniem dobrego boiska sportowego i zaplecza socjalnego. Na szatnię wykorzystano obecne pomieszczenie Świetlicy Wiejskiej po zlikwidowaniu zlewni mleka.W 1953r. dzięki projektowi pana Krupy Walentego,wspaniałym działaczom sportowym i pomocy Gromadzkiej Rady Narodowej doszło do pozyskania nowego terenu pod boisko sportowe przy ulicy Strzegomskiej (obecne boisko). Boisko – jego położenie, zaplecze socjalne – wybudowana w roku 1971 szatnia, trybuna mieszcząca około 300 osób wybudowana w 1973 roku, wykonany kort tenisowy i sama murawa kwalifikuje je do rangi stadionu.Powstanie tak ładnego obiektu jest zasługą wielu działaczy sportowych,zawodników i miłośników piłki nożnej.Na ogromne podziękowania zasługuje wieloletni działacz sportowy LZS-u i były prezes klubu nieżyjący już Pan Adam Borucki.Za swą pracę dla klubu i LZS w 1986 r. został odznaczony medalem 40-lecia i orderem Zasłużonego Działacza LZS. W latach 80 patronat nad klubem objęły WZZ „Herbapol” w Stanowicach, aż do 1992 roku w którym to klub przestał istnieć ze względu na braki kadrowe, mimo to nazwa LKS „Herbapol” przetrwała do chwili obecnej z wymiernymi skutkami dla obu stron.Do grona wspaniałych działaczy zaliczają się inni miłośnicy piłki nożnej, którzy pozostawili po sobie wspaniały prezent dla obecnych zwolenników futbolu. Byli nimi:Trener - Kazimierz Niechciał Kita, Józef Pawulski, Mieczysław Podkomórka, Jan Maślaniec, Mieczysław Dreścik, Edward Kudzia Krzysztof Kular Jan. Na przestrzeni lat 1948 r.-2015 r. tj przez okres 67 lat z pozyskanych informacji w klubie grało 200 osób, a z obecnie należącymi 260 zawodników .24.08.1998r. LZS „Herbapol” reaktywował działalność, a jego prezesem został Roman Bizoń. Na trenera zespołu wybrano Marka Wiśniowskiego (Dyrektora ZSP w Stanowicach), który pracuje nad zdobywaniem dobrych wyników przez nową i odmłodzoną drużynę piłki nożnej. Przez pierwsze II sezony grającą w powiatowej lidze LZS w Świdnicy. W roku 2001 w rundzie wiosennej przeszła w struktury OZPN w Wałbrzychu podokręg Świdnica i występuje obecnie w rozgrywkach kl.B okręgu Świdnickiego.W 2011 roku doszło do zmiany pokoleniowej w zarządzie LKS "HERBAPOL" Stanowice Roman Bizoń zrezygnował z funkcji prezesa a na stanowisku prezesa zastąpił go Wojciech Widlarz, v-ce prezesem został Mirosław Ptak a sekretarzem został wieloletni działacz Czesław Ciebień. W sezonie 2014/2015 LKS "HERBAPOL" Stanowice po przeszło 40 latach awansował do klasy A. Obecnie klub posiada dobrze rozwiniętą bazę sportową. Łączny koszt inwestycji przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Gminy Strzegom i licznych lokalnych przedsiębiorców wyniósł przeszło 40000 tyś zł. Klub obecnie posiada dwie drużyny piłkarskie kat. Senior i Orlik występujące w rozgrywkach na szczeblu OZPN Wałbrzych i PPN Świdnica.